Bal Ülkesi – Honeyland 2019 192

Honeyland, 2019 yapım tek belgesel, dram filmi. Bal Ülkesi şeklinde de malum bu belgesel Avrupa ’nın arıcılık yapmış nihai kadınının hem geçimini hatta tabii dengeyi kurtarma içgüdüsüyle verilen mücadeleyi gözler önüne seriyor.

2019 seneyin Sundance Film Festivali ’nde ödüllere doymayan belgesel yapım bu ehemmiyetli film festivalinin bu yıl en fazla ödüle layık görülen yapıtı oldu. Dünyanın unutulmuş köşelerinden birisinde tek bayanın yaşamını idame ettirdiği arıcılık farklı tek komşu doğrulusunda tehdit edilmeye başlayınca doğanın balansını savunmak yerine olağanüstü tek gayret veren Hatidze Muratova ’nın öyküsünü izliyoruz. Hatidze Muratova dışında gördüğümüz bu realite insanların isimleriyse Nazife Muratova, Hussein Sam ve Ljutvie Sam. Hatidze 50li yaşlarında tek bayan ve yabaniarıcılık yapar iken balın birazını kendisine alıp arılara da yetecek kadar bırakıyor, tabiata hürmet duyuyor ve onun titiz balansını bozmuyor. Elektriksiz ve susuz tek şeklinde annesiyle köyün nihai sakinleri olarak yaşıyorlar.

Honayland adlı bu belgesel tahminen tek buçuk saat devam ediyor ve kendimize dünyanın bilmediğimiz ya da unuttuğumuz tek köşesini bilmediğimiz tek bakış yönüyle sunuyor. Seyreden herkesi tek şeklinde etkilemeyi muvaffak olan Bal Ülkesi bu istikametiyle IMDB ’den 8.0 puan aldı. Her ne kadar ismi Bal Ülkesi olsa da gerçekte tamamiyle arılarla ve arıcılıkla alakalı olan bu belgesel 2020 Oscar ödüllerinde En İyi Belgesel ve En iyi Beynelmilel Film dallarında adaylığı bulunuyordu, fakat mükafatı kapamadı.

Bal Ülkesi Tamara Kotevska ile Ljubomir Stefanov doğrulusunda yönetilmiş. Kotevska ’nın henüz evvel yönetmekte olduğu birkaç yapım henüz olsa da Ljubomir Stefanov ’un sinema sektörüne ilk girişi bu Honeyland belgeseliyle oldu.

Honeyland altyazılı full hd izleyicilerine çarpıcı tek seyir diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

You might like

© 2024 HD Film izle, Full HD izle - WordPress Theme by WPEnjoy